علوفه دام زنده

علوفه دام زنده

علوفه دام زنده و گوسفند زنده

علوفه نام گیاهی می باشد که برای تغذیه و چرا حیوانات استفاده می گردد. علوفه ممکن است از مواد حبوبات نرم ، ته مانده محصولات کشاورزی و خود محصولات کشاورزی تولید شده به منظور تولید علوفه باشد.
علوفه دام زنده و حیوانات محافظت شده باید نرم باشد  و از مواد علوفه ای برش داده شده به وجود آید.

علوفه حیوانات محافظت شده باید نرم باشد  و از مواد علوفه ای برش داده شده به وجود می آید.

مراتع و علوفه جزء ارزانترين منابع خوراكي براي تغذيه دام زنده و گوسفند زنده محسوب مي شوند. در سيستم چرا ذخيره علوفه دام زنده گونه هايي مانند : مخلوط علوفه شبدر و علوفه غلات مانند : علوفه چاودار ، يولاف و جو به منظور رفع نياز مواد خوراكي در زمستان كاهش مي يابد .
در سيستم چراي گياهان فرصت بيشتري براي تغذيه گوسفندان وجود دارد . چراي بيش از حد مي تواند بيشتر احتياجات انرژي و پروتئين ميش ها را فراهم نماید و به عنوان تامين كننده انرژي براي توليد ، نگهداري و رشد جايگزين غلات شود.

مرکز دام زنده شیپ سنتر در زمینه فروش دام زنده و گسفند زنده فعالیت می نماید کلیه گوسفندان این مرکز به صورت صحیح به وسیله علوفه دام زنده با کیفیت تغذیه می شوند.

تغذیه دام زنده

در بسياري از سيستم هاي مرسوم چرا ، حيوانات در تمام سال در منطقه اي خاص از مراتع نگهداري مي شوند. در چنين سيستم هايي بايد تعادل صحيح بين دام و مرتع حفظ گردد.

در فصل زمستان بايد علوفه خشك با كيفيت بالا و كنسانتره مناسب در جيره بندي غذايي ميش ها منظور شود . ميش هاي خشك مي توانند در مرتع به تنهايي نگهداري شده و هنگامي كه با علوفه خشك تغذيه مي شوند ممكن است طي ۴ هفته آخر از بره زايي به مكمل هاي افزودني احتياج پيدا كنند.

اگر ميش ها به منظور حداكثر شير و افزايش سرعت بره زايي پرورش داده مي شوند لازم است در تغذيه آنها علوفه خشك همراه با يك برنامه غذايي مناسب با توجه به وضعيت بهداشتي آنها منظور شود . رابطه مثبتي بين قابليت هضم و خوراك و ميزان مصرف آن نيز افزايش مي يابد . در واقع خوراك هايي كه قابليت هضم بالايي دارند ، منجر به تحريك مصرف در دام مي شوند.

نمك يد دار بايد در طول پرورش به صورت قابل دسترس در اختيار ميش ها قرار گيرد . در سيستم پرورش ميش ها به منظور سهولت و صرفه اقتصادي در امر شيردوشي ، بايد دستگاههاي شيردوشي در سالن هاي شيردوشي وجود داشته باشد.

اهميت تأثير جيره متعادل در تغذيه گوسفند و دام زنده : ميش هايي كه به خوبي رشد كرده و از بره هاي خود تا پايان مرحله از شيرگيري پرستاري مي كنند به يك جيره متعادل براي نگهداري نياز دارند . علوفه به تنهايي نمي تواند تمام مواد مغذي ضروري را براي عملكرد مطلوب تامين نمايد . لذا به منظور افزايش كيفيت در امر توليد ، مواد مغذي ضروري مورد نياز است.

چاق کردن گوسفند با استفاده از جيره مناسب و اقتصادي در حداقل زمان ممکنه را پرواربندي دام زنده مي گويند. بطور کلي در پرواربندي هدف اصلي ذخيره چربي  در داخل بافت هاي عضلاني مي باشد.که باعث ترد، خوش طعم و آبدار شدن گوشت مي شود. البته در جريان عمل پروار جلوگيري از جمع شدن چربي در قسمت هاي خارج از بافت عضلاني غير ممکن است به همين جهت بايد حيوانات را در حدي پروار نمود که ذخيره چربي زياد در بدن باعث کاهش بازارپسندي گوشت نشود.

 برای اطلاع از قیمت دام زنده و خرید آن با ما درتماس باشید.